باغبانی دانلود (Horticultural Downloads) - کونوکارپوس
نام فارسي: کونوکارپوس، كنوكارپوس
نام علمی: Conocarpus erectus
نام های خارجی: Button mangrove، Buttonwood، Sea mulberry، Button-tree
کونوکارپوس گیاهی است که معمولاً به صورت درختچه ای با ارتفاع 5/1 تا 4 متر دیده می شود، البته گاهی اوقات می تواند به صورت درختی حتی تا ارتفاع 20 متر نیز رشد کند. این درختچه متعلق به تیرۀ گیاه شناسی Combretaceae می باشد. به علت سازگاری با هوای گرم و خشک، خاک خشک، شرایط ضعیف تهویه خاک، زهکشی بد، آلودگی هوا و نیز خاک های متراکم اهمیت با شکوهی در دهۀ گذشته در کشور و مخصوصاً خوزستان پیدا کرده است. در دانشگاه رامین این درختچه را می توان جلوی گروه علوم دام و نیز محوطۀ بین خوابگاه های رجایی و باهنر مشاهده کرد. رشد بسیار سریع این درختچه یکی دیگر از عوامل مهمی است که در اهمیت بالاقوۀ آن نقش داشته است، در واقع به گونه ای رشد آن سریع است که در طی 2 سال در خاک های ضعیف به راحتی به ارتفاع 4 متر می رسد.
کونوکارپوس دارای دو نوع مشخص بوده که به صورت واریته های گیاه شناسی طبقه بندی می شوند.

هر دو نوع این درختچه به طور گسترده به عنوان گیاه زینتی در طول خیابان ها کاشته می شوند. عصارۀ برگ های آن برای درمان خونریزی لثه ها (Bleeding gums)، قولنج و زخم های پوستی (Skin ulcers) استفاده شده است.
مطابق با نام گونه (erectus) شاخ و برگ ها و تاج آن به صورت افراشته است. این گیاه به سایه مقاوم نبوده و زیر سایۀ درختان بزرگ تر از خود رشد نخواهد کرد. موفقیت آمیزترین راه تکثیر آن کشت بذر در گلدان و ظرف است. تولید بذر این درخت زیاد است، ولی با توجه به کم بودن قوۀ نامیه (زیوایی) بذرها که حدود 12 درصد است، تعداد زیادی از آن ها سبز نمی شود.

1- کونوکارپوس سبز: نام علمی این نوع C. e. var. erectus است. برگ ها یا بدون کرک هستند و یا اینکه کرک های کم پشتی روی آن ها دیده می شود.

2- کونوکارپوس نقره ای: نام علمی کونوکارپوس نقره ای C. e. var. sericeus است. روی برگ های این واریته کرک های متراکم نقره ای رنگ دیده می شود.
 
تصويري از نوع نقره اي

 

تصويري از نوع سبز
 
+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم آبان ۱۳۸۹ساعت 15:37  توسط علی آل‌مردان  |