درصدهای رتبه یک کنکور «دکتری تخصصی (Ph.D)» رشته‌ی «باغبانی» گرایش «فیزیولوژی و اصلاح گیاهان دارویی» در زیر آورده شده‌اند.

خوشحال خواهم شد اگر دیدگاه‌هایتان را در مورد کنکورهای دکتری باغبانی (گیاهان دارویی و سایر گرایش‌ها) به‌صورت نظر برایم ثبت کنید.

۵۶/۶۷ زبان انگليسي
۴۰/۰۰ استعداد تحصيلي
۴۷/۴۴ مجموعه دروس تخصصي كارشناسي و كارشناسي ارشد

توجه: چنانچه در این باره پرسشی دارید، می‌توانید در روزهای یکشنبه (ساعت 13–12) و دوشنبه (ساعت 15–13) با شماره‌ی 0916,841,6830 تماس بگیرید. لطفاً تنها در همین ساعت‌ها تماس بگیرید.برچسب‌ها: درصد استعداد تحصیلی در کنکور باغبانی, درصد دروس تخصصی کنکور PhD, درصد زبان انگلیسی در کنکور گیاهان دارویی
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

بررسی اثرات کودهای شیمیایی بر سلامت انسان چهارشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۳ 11:14

چکیده
یکی از راهبردهای مهم توسعه کشاورزی در کشور ارتقاء سطح سلامت جامعه و تحقق شعار پیشگیری مقدم بر درمان است. تغذیه نامتعادل گیاهان منجر به سوء تغذیه در انسان می گردد. از علائم سوء تغذیه، می توان به ریزش مو، بداخلاقی، سرماخوردگی های مزمن، افسردگی، کم خونی، ایمنی پائین بدن و سرطان اشاره نمود. مطابق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 2007، رتبه بهداشتی ایران 123 می باشد که این رتبه بسیار پایین بوده و علت اصلی آن سوء تغذیه است. استمرار در مصرف نامتعادل کود علاوه بر اینکه که تهدیدی جدی برای سلامت خاک می باشد، سبب کاهش عملکرد کمی و کیفی محصولات کشاورزی، بخصوص در سبزی ها و صیفی ها می شود. با مصرف نامتعادل کودها به ویژه زیاده روی در مصرف کودهای نیتروژنی و فسفاتی علاوه بر افزایش تجمع نیترات (NO3-) و کادمیم (Cd2+) ، از غلظت ویتامین C نیز کاسته می شود. کارآیی این کودها به دلایل مختلف پایین است و ثانیاً این کودها به دلیل اینکه باعث تجمع نیترات و کادمیم در انواع محصولات کشاورزی می شوند، نقش چندان مثبتی بر سلامتی جامعه ندارند. بررسی ها نشان می دهد که مصرف کودهای اخیر علاوه بر سازگار بودن با محیط زیست، نقش بسیار مثبتی بر سلامتی انسان دارند. در این راستا پیشنهاد می شود بجای کودهای فسفاتی رایج از کودهای بیو فسفات و سوپر فسفات ساده تولید داخل که عمدتا عاری از کادمیم می باشند، حداکثر استفاده به عمل آید. همچنین از کودهای گوگردی نیز جهت کاهش pH ریزوسفر و افزایش کیفیت محصولات کشاورزی به صورت جایگذاری عمقی همراه با مواد آلی و تیوباسیلوس استفاده شود. نسبت متعادل پیشنهادی برای خاکهای آهکی کشور (ریزمغذیها) ٪4 + (کودهای گوگردی) 35 + 30 – 35 – 100 می باشد. در این راستا می بایست از مصرف کودهای نیتروژنی و فسفاتی کاسته و مصرف بیشتر به سمت و سوی کودهای کامل ماکرو، اوره با پوشش گوگردی، سولفات روی، کودهای گوگردی و زیستی یابند. میزان کادمیم و سرب کودهای فسفاتی وارداتی به دقت کنترل گردد. توصیه کود بر مبنای نتایج آزمایشگاهی خاک، گیاه، آب و میوه انجام گیرد. ارزیابی کنترل کیفی محصولات کشاورزی مطابق استانداردهای جهانی صورت پذیرد.


ادامه دارد (Full-text)


برچسب‌ها: کود شیمیایی, باغبانی, مقاله, سلامت انسان, محیط زیست
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

چكیده
پس از انقلاب اقدامات زیادی در خصوص بهبود شرایط زندگی روستائیان و جلوگیری از مهاجرت آنها به عمل آمده است در این راستا فعالتیهای انجام شده توسط اداره جهاد كشاورزی شهرستان كرج در بخش اشتهارد مد نظر قرار گرفت در این تحقیق از روش تمام شماری استفاده گردید و پس از استخراج اطلاعات از پرسشنامه ها و تدوین آنها به این نتیجه رسیدیم كه فعالیتهای متنوع اثرات یكسانی بر روند مهاجرت ندارند مثلاً شهرك صنعتی كوثر به مهاجرت پذیری برخی روستاهای اشتهارد كمك كرده است اقدامات هیأت هفت نفره مانع مهاجرت روستائیانی شده است كه زمین دریافت كرده اند و اشتغال زائی خوبی برای افراد بی كار ایجاد كرده است. دامدارانی كه مجوز بهسازی دریافت كرده بودند نیز اشتغال زائی خانوادگی خوبی را ایجاد كرده اند در ضمن با مقایسه روند مهاجرت در سالهای اخیر و طرح های اجرا شده در سه روستای این بخش این نتیجه حاصل شد كه روستائی كه طرح های زیادی در آن اجرا شده بود مهاجر پذیر تر بود و روستایی كه طرح های كمتری در آن اجرا شده بود مهاجر فرست بود. با محاسبه خالص مهاجرت روستاهای بخش اشتهارد با فرمول ریاضی به این نتیجه رسیدیم كه در مجموع روستاهای این بخش دارای خالص مهاجرت منفی بوده ومهاجر فرست می باشند یعنی با وجود اشتغال زایی فعالیت های جهاد مهاجرت از روستاها ادامه یافته است و این فعالیت ها نتوانسته تمام روستائیان را منتفع گرداند.


ادامه دارد (Full-text)


برچسب‌ها: عمرانی, اقتصادی, جهاد كشاورزی, دامداری, باغبانی
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

خلاصه

گل جالیز کوچک یک علف هرز انگلی یک ساله ای است که اخیرا در مزارع تولید شبدر قرمز در Oregon کشف شد. علف کش های ایمیدیازولین مانند ایمازاموکس گل جالیز کوچک را کنترل می کند، به هر حال مکانیسم جذب به وسیله به مقدار زیادی ناشناخته است. مطالعات برای تعیین مسیر جذب ایمازاموکس به وسیله گل جالیز کوچک در شبدر قرمز و تعیین پتانسیل ایمازلموکس برای ترشح شدن از شبدرقرمز و اثرات بعدی بر گل جالیز کوچک انجام شده است.

کنترل کردن گل جالیز کوچک در 90% زمانی که ایمازاموکس به صورت محلول به کار می رود بعترین حالت است و زمان کاربرد خاکی آن به صورت 42 درصد یا کمتر بدترین حالت است. حضور کربن فعال برای جذب ایمازاموکس در سطح خاک به طور موثر بر پراکندگی تیمار محلول اثر نمی گذارد. کنترل کردن گل جالیز کوچک همچنین در زمانی که تیمار محلول گیاه شبدر قرمز در گلدان مشابه به عنوان غیر تیمار رشد یافت نیز ارزیابی شد، گیاه شبدر قرمز انگلی در طول مدت کاربرد علف کش متورم می شود. کربن فعال بر روی سطح ختک برای جذب ایمازاموکس پخش می شود، بنابراین مسیرهای جذب علف کش به شاخ و برگ یکی از دو گیاه شبدر قرمز در گلدان محدود می شود. اتصال گل جالیز کوچک بر روی شبدر قرمز تیمار نشده در زمانی که دیگر گیاهان شبدر قرمز در گلدان تیمار شده اند کاهش می یابد و پیشنهاد شده که ریشه ها علف کش یا متابولیت فعال ترشح می کنند.


ادامه دارد (Full-text)


برچسب‌ها: گیاه انگلی, ایمازاموکس, گل جالیز, شبدر, گیاه
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

درود بر همگی شما دوستان عزیز

در ابتدا از همه‌ی شما به خاطر دیرکرد در نوشتن این مطلب پوزش می‌خواهم.

مثل سال‌های پیش خوشحالم میشم نظرتون رو درمورد کنکور کارشناسی ارشد باغبانی که به‌تازگی پشت سر گذاشتید رو بشنوم.

سطح پرسش‌ها نسبت به سال‌های پیش چه تفاوتی کرده؟

انتظارتون از کنکور چیه؟

آیا درصدهاتون رو برآورد کردید؟

آیا سوالی رو در کنکور دیدید که مشکل داشته باشه؟ مثلا دو گزینه‌ی صحیح داشته باشه.

امیدوارم هرکس که زحمت کشیده نتیجشو ببینه

پاینده و پایدار باشیدبرچسب‌ها: کنکور کارشناسی ارشد باغبانی
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

نظر شما درباره‌ي كنكور كارشناسي ارشد باغباني 1392 پنجشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۱ 13:28

دیدگاه شما درباره‌ي كنكور کارشناسی ارشد باغباني ۱۳۹۲

درود من به دوستان گرامی

اکنون که به فرخندگی کنکور را پشت سر نهاده‌اید، اگر دیدگاهی، نقدي، پيشنهادي و يا هرگونه سخني درباره‌ي كنكور امسال (۹۲) و یا كنكور سال آينده داريد، با ما در ميان بگذاريد.

همچنین می‌توانید پرسش‌های کنکور امسال را در بخش سخن‌ها و یا از طریق رایانامه با ما به اشتراک بگذارید. اینگونه پرسش‌ها با نام فرستنده در بخش ادامه مطلب در دسترس همگی خواهد بود. درصورت آگاهی، پاسخ درست نیز عنوان خواهد شد.

آرزومند سربلندي و پيروزي يكايك شما دوستان باغبان هستم.

پاینده و خرم باشید.

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

زنگ زرد Stripe Rust Disease یکشنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۱ 20:3

نقش زرشک در بیماری زنگ زرد غلات

زمانی گفته می‌شد که زرشک نقشی در تولید مثل جنسی قارچ عامل زنگ زرد (Puccinia striiformis) ایفا نمی‌کند، تا اینکه جین و همکاران (2010) خلاف این را گزارش دادند.

پس زرشک (Berberis chinensis, B. holstii, B. koreana and B. vulgaris)، علاوه بر عامل بیماری زنگ سیاه ساقه (Puccinia graminis; Black Stem Rust) به عنوان میزبان واسط زنگ زرد غلات نیز به شمار می‌آید.

Jin, Y., L. J. Szabo, and M. Carson. 2010. Century-old mystery of Puccinia striiformis life history solved with the identification of Berberis as an alternate host. Phytopathology 100:432-435.برچسب‌ها: زرشک, بیماری, باغبانی, گیاه پزشکی
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

آموزش ساده‌ی نوشتن عدد فارسی در نرم افزار میکروسافت آفیس ورد 2007

آموزش تصویری و راحت نوشتن عدد فارسی در Microsoft Office Word 2007

شماره فارسی، عدد فارسی، فونت فارسی، تایپ عدد فارسی، Word 2007

برای آموزش به صورت مصور به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

چه بگویم؟ یکشنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۱ 17:27
چه بگویم؟

چه بگویم که نگفتن بهتر


ما واسه خودمون بیگانه ایم، درصورتی که واسه بیگانه‌ها آشناییم...!

منظور خاصی ندارم چون که این چیزا عادیه و اگه اینطور نباشه باید متعجب باشیم........!

وقتی استاد دانشگاه جواب ایمیل تو رو نمیده ...... تویی که دانشجوی همون دانشگاه، همون گروه و همون گرایش هستی ......

ولی استادی که حتی یه بار تو رو ندیده، تویی که نه ملیتت نه دین و مذهبت نه فرهنگ و زبونت مثل اونه ...... یه بار هم تو رو ندیده و دریغ از حتی یه عکس 3 در 4 از تو ...... باز هم حتی اگه جوابتو نده وجدانش اذیتش نمیکنه که آیا حقوقی رو که دارم میگیرم حلاله یا نه ...... با همه این نه و نه‌ها، حتی و حتی‌ها، هم و هم‌ها ...... با حوصله وقت می‌ذاره و قشنگ جواب سوالتو میده، و حتی اگه هم بلد نباشه به سادگی میگه من اطلاع ندارم...!

همه اینا تو این چند کلمه خلاصه میشه: اخلاق انسانی و علمی. کجاست.....؟ همش پرواز کرده رفته اونور........؟ نه خداروشکر همه اساتید اینطور نیستن...

بغض گلومو بگیره و حتی اینقد بمونه که منفجر شه و گلومو پاره کنه هیچ. هرچی هم که بزنم تو سرم یا اینکه همچین مطالبی رو تو وبلاگم بنویسم همون آشه و همون کاسه ......!

 من که راهی رو بلد نیستم و اگه هم بلد باشم کاره‌ای نیستم که بخوام کاری کنم که این وضعیت پایان بگیره....!

سخنی خطاب به این استاد گران!

ای استادی که همش میشینی تو دفترت و معلوم نیست داری چکار میکنی ...... به خدا قسم اگه واسه خاطر حقوقت نبود اصلا حتی تو دفترت هم حضور نداشتی ...... اگه دست من بود مجبورت میکردم که از خودت رفتار آدمونه نشون بدی و نه اینکه آدمت کنم چون آدم بودن دست خودته ...... واقعا باید خجالت بکشی که به ایمیل دانشجوی ارشدت جواب ندی ...... دانشجویی که با هزاران امید منتظر ایمیل فرضی تو نشسته ...... و با هزاران احترام از طریق ایمیل، رسمیانه ازت درخواست وقت کرده تا بتونه از اطلاعاتی که داری استفاده کنه ....... بعد از 7 روز متوجه میشه که ول معطله ...... دست اون کس بشکنه که تو رو تو دانشگاه راه داد ...... فقط بلدی هی بخوری و شکمتو گنده کنی ...... لااقل صاف و ساده بگو که وقت ندارم، کارای مهمتر از این دارم ...... امیدوارم یه روزی این مطلبو بخونی و از وجود خودت خجالت بکشی ......

والسلام...

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

مطرح نمودن سوال‌ها شنبه دهم تیر ۱۳۹۱ 8:40
با سلام حضور دانشجويان گرامي

در صورت امكان لطفاً سوال‌هاي خود را از طريق رايانامه (ايميل) مطرح نموده و از الفبای فارسی استفاده نمایید.

سپاسگزارم

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

غيبت يعني چي؟ شنبه بیستم خرداد ۱۳۹۱ 10:13

چرا وقتي ميري با "استادت" در مورد كار و درس مشورت كني، "استاد" نيستش؟

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

ویرایش اجمالی یک متن سه شنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۱ 19:55

ویرایش اجمالی یک متن

تفاوت بین موارد زیر در چیست؟

از نظر نگارشی کدام مورد درست است؟

1- میشود، میرود، بودهاند، قهوهای، بیماریزا

2- می شود، می رود، بوده اند، قهوه ای، بیماری زا

3- می‌شود، می‌رود، بوده‌اند، قهوه‌ای، بیماری‌زا

 

برای مشاهده‌ی کامل متن به ادامه‌ی مطلب مراجعه نمایید.

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

پاسخ به سوالات 16 تا 20 کنکور کارشناسی ارشد باغبانی 1391


برای مشاهده به ادامه‌ی مطلب مراجعه نمایید.

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

بغض گلویم را گرفته ... دوشنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۹۰ 22:41

تفاوت در چيست؟

بغض گلویم را گرفته، نمی‌دانم از کجا و چگونه بگویم.

بغض گلومو گرفته، چرا وقتی که از ایران به دوردست‌ها (مثلا هاوایی) ایمیل میفرستی، به راحتی جوابش میاد، ولی وقتی که از ایران به ایران (همون دانشگاه، همون دانشکده و همون گروه) ایمیل میزنی، خبری از جوابش نیست؟ چرا؟

دیدگاه شما از این نوشته چیست؟ لطفاً در بخش «سخن شما» سخنان خود را با ما در میان بگذارید. امید است که دیگر چنین رویدادهای ناگواری رخ ندهد.

برای مشاهدۀ کامل متن، به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

نظر شما درباره‌ي كنكور ارشد باغباني ۱۳۹۱

با سلام خدمت شما بالاخص داوطلبان كنكور كارشناسي ارشد باغباني ۱۳۹۱

حال كه به ميمنت، كنكور ۹۱ باغباني را پشت سر گذاشتيد، اگر نظري، نقدي، پيشنهادي و يا هرگونه سخني درباره‌ي كنكور امسال (۹۱) و كنكور سال آينده (۹۲) داريد، با ما در ميان بگذاريد.

با آرزوي سربلندي و پيروزي يكايك شما دوستان عزيز باغبان

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

چند آهنگ بي‌كلام شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۰ 10:43
چند آهنگ بي‌كلام

آهنگ شماره 1
(فرمت mp3)
حجم: 2mb

آهنگ شماره 2
(فرمت wma)

آهنگ شماره 3
(فرمت wma)

اعتبار لينك‌هاي دانلود: 2 ماه پس از تاريخ نوشته

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

دو موسیقی بی‌کلام زیبا چهارشنبه بیستم مهر ۱۳۹۰ 22:29
دانلود کنید، گوش بدید و لذت ببرید.
اگر خوشتون اومد، نظرو فراموش نکنید.

آهنگ شماره 1
(فرمت mp4)
حجم: 5mb

آهنگ شماره 2
(فرمت mp3)
حجم: 5.5mb

اعتبار لينك‌هاي دانلود: 2 ماه پس از تاريخ نوشته

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

خدای را هزاران بار سپاس شنبه دوم مهر ۱۳۹۰ 11:24

خدای را هزاران بار سپاس

خدای را هزار بار سپاس که استادی چون مهندس قاسمی قهساره استاد ما شدند. استادی که با تمام وجودشان برای ما تلاش می‌کردند؛ با دوستی و مهربانی به ما درس می‌دادند.

ترم 4 بود با ایشان گیاه‌افزایی (ازدیاد نباتات) داشتیم. هفته‌ای دست کم یک جلسه برای ما کلاس فرا-برنامه تشکیل می‌دادند. با وجود تلاش‌های بی‌شمار برای ما، خیلی اذیتشان کردیم .استاد ما را ببخشید که چنین رنجتان دادیم.

بگذارید از طرف خودم بگویم، استاد بدون هرگونه گزاف‌گویی و با تمام وجودم فریاد می‌زنم که بدون تلاش‌های شما هرگز پیروز نمی‌شدم. با وجود اینکه از دیدگاه آموزش و قانون شما استاد گلکاری ما نبودید، با وجودی که دشمنان فراوان و گرفتاری‌های بی‌شماری داشتید، در آن دوره‌ی دشوار که هفته‌ای یک بار مسیر اهواز-اصفهان را با اتوبوس رفت و آمد داشتید، بدون گرفتن هیچگونه پول یا اعتباری، دست کم 20 جلسه‌ی فوق برنامه‌ی گلکاری (که هر جلسه حدود 3 ساعت طول می‌کشید) برگزار کردید. به‌راستی استاد گلکاری ما شما بودید. گفته‌هایتان به گونه‌ای سودمند بود که کاش آن دوران هرگز به پایان نمی‌رسید.

با نوشتن نمی‌شود راستی را همانگونه که هست بیان کرد. امیدوارم هر کجا که هستید، چون همیشه پیروز باشید و روش‌های پیروزی را به دیگران نیز بیاموزید.

 نمایی از کلاس گلکاری به یاد ماندنی، پس از کلاس

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

جایگزینی گروهی واژگان در ورد چهارشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۰ 19:45

استفاده از امکان Replace all در Microsoft Office Word 2007

کلمات کلیدی: ترفندهایی از ورد، ترفندهایی از word، تغییر یک کلمه به صورت گروهی در word، استفاده از امکان Replace در word، جایگزینی گروهی واژگان در ورد

برای مشاهده کامل مطلب به ادامۀ مطلب مراجعه فرمایید.
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

چه می‌گذرد؟ خودتان قضاوت کنید. چهارشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۰ 19:43

چه می‌گذرد؟ خودتان قضاوت کنید.

برای مشاهدۀ کامل متن به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

خداحافظ رامین شنبه یازدهم تیر ۱۳۹۰ 10:38

دانشگاه رامین با همه خوبی ها و بدی هات خداحافظی میکنم.

برای مشاهده عکسهای بیشتر به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

سپاس از بچه های دانشگاه رامین سه شنبه سوم خرداد ۱۳۹۰ 1:56

ویژه دانشجویان دانشگاه رامین (مخصوصا باغبانی)

سلام به شما دوستان هم رشته ای و هم دانشگاهی

از استقبال گرم شما دانشجویان محترم و مخصوصا باغبانی کمال تشکر را دارم.

عزیزان هم رشته ای هر سوالی در مورد کنکور دارید، لطف بفرمایید از طریق ایمیل و یا به صورت شفاهی مطرح نمایید.

متأسفانه به علت شلوغ شدن وبلاگ و یک سری مسائل دیگر به سوالات مطرح شده در بخش نظرات (که فاقد آدرس ایمیل هستند) پاسخ داده نخواهد شد.

با آرزوی سربلندی و پیروزی شما

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

پاسخ به سوالات ازدیاد نباتات کنکور کارشناسی ارشد باغبانی 1390

تمام سوالات پاسخ داده نشده و پاسخ های ارائه شده نیز کاملا مطمئن نیستند، با ارسال شماره سوال و پاسخ مورد نظرتان ما را در پیدا کردن پاسخ صحیح همراهی فرمایید.

برای مشاهده سوالات و پاسخ آن ها به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

سوپر خلاصه گلکاری سه شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۰ 2:37
قابل توجه داوطلبان کنکور ارشد باغبانی 1391

فوق خلاصه کتاب گلکاری دکتر قاسمی قهساره

جزوه بسیار خلاصه گلکاری برای آزمون کارشناسی ارشد باغبانی

جدول تنظیم شده بر اساس خصوصیات گل ها، بسیار دقیق و بسیار ظریف

برای آزمون کنکور کارشناسی ارشد سال 1391 حتما و حتما به دقت و با مرور مطالعه فرمایید.

برای پاسخ به سوالات گلکاری کنکور سال 1391 به این سوپر خلاصه نیاز دارید.

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

منابعی در مورد درختان میوه با نیاز سرمایی کم یکشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ 15:19

آموزش آپلود عكس و درج آن در وبلاگ دوشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ 20:46

نحوه درج عکس در وبلاگ

آموزش گام به گام آپلود عکس

نحوه استفاده از فضای پرشین گیگ (Persiangig)

براي مشاهده راهنماي تصويري به ادامه مطلب مراجعه نماييد.

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

معرفی سبزیهای میوه ای پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ 13:19

نام فارسی

English name

Botanical name

Family

گوجه فرنگی

Tomato

Lycopersicon esculentum

Solanaceae

معمولی

Common tomato

L. e. var. commun

Solanaceae

برگ پهن

 

L. e. var. grandifolium

Solanaceae

ریز آلبالویی شکل

Cherry tomato

L. e. var. cerasiforme

Solanaceae

گلابی شکل

 

L. e. var. pyriforme

Solanaceae

بادمجان

Eggplant (Aubergine)

Solanum melongena

Solanaceae

معمولی

Common eggplant

S. m. var. esculentum

Solanaceae

قلمی

Snake eggplant

S. m. var. serpentinum

Solanaceae

پاکوتاه

Dwarf eggplant

S. m. var. depressum

Solanaceae

فلفل

Pepper

Capsicum frutescens

Solanaceae

مخروطی شکل

Cone pepper

C. f. var. concides

Solanaceae

گیلاسی شکل

Cherry pepper

C. f. ver. cerasiforme

Solanaceae

خوشه­ ای قرمز

Red cluster pepper

C. f. var. fasciculatum

Solanaceae

کشیده و باریک

Long pepper

C. f. var. longum

Solanaceae

دلمه­ ای یا شیرین

Sweet or Bell pepper

C. f. var. grossum

Solanaceae

خیار

Cucumber

Cucumis sativus

Cucurbitaceae

جرکین

Gherkin

Cucumis anguria

Cucurbitaceae

هندوانه

Watermelon

Citrullus vulgaris

Cucurbitaceae

خریزه و طالبی

Melon & Muskmelon

Cucumis melo

Cucurbitaceae

 

Net (Netted) melon

C. m. var. reticulatus

Cucurbitaceae

 

Cantaloupe

C. m. var. cantalupensis

Cucurbitaceae

 

Winter melon

C. m. var. inodorus

Cucurbitaceae

کدو مسمایی

Autumn pumpkin

Cucurbita pepo

Cucurbitaceae

کدو تنبل

Hubbard squash

C. maxima

Cucurbitaceae

 

Cushaw

C. mixta

Cucurbitaceae

کدو حلوایی

Winter crookneck

C. moschata

Cucurbitaceae

کدو قلیانی

Bottle gourd

Lagenaria siceraria

Cucurbitaceae

بامیه

Okra (Gumbo)

Hibiscus esculentus

Malvaceaeبرچسب‌ها: گوجه فرنگی, بادمجان, Solanaceae, Cucurbitaceae, نام فارسی
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

معرفی سبزیهای برگی دوشنبه نهم اسفند ۱۳۸۹ 18:5

Family

Botanical name

English name

نام فارسی

Asteraceae (Compositae)

Lactuca sativa

Lettuce

کاهو

Asteraceae (Compositae)

L. s. var. capitata

Head lettuce

کاهوی پیچ گرد

Asteraceae (Compositae)

L. s. var. longifolia

Romain or cos lettuce

کاهوی پیچ معمولی

Asteraceae (Compositae)

L. s. var. crispa

Leaf lettuce

کاهو پرک یا کاهو برگ

Asteraceae (Compositae)

L. s. var. asparagina

Stem or Asparagus lettuce

کاهوی ساقه

Chenopodiaceae

Spinacia oleracea

Spinach

اسفناج

Chenopodiaceae

S. o. var. inermis

Smooth or round-seeded

اسفناج بذر گرد و صاف

Chenopodiaceae

S. o. var. spinosa

Prickly-seeded

اسفناج بذر خاردار یا تیغ­دار

Aizoaceae (Tetragoniaceae)

Tetragonia tetragonioides

New-Zealand spinach

اسفناج زلاند جدید

Umbelliferae (Apiaceae)

Petroselinum crispum

Parsley

جعفری

Umbelliferae (Apiaceae)

P. c. var. neapolitanum

Plain-leaved or Flat leaf

جعفری برگ ساده

Umbelliferae (Apiaceae)

 

Double-curled

جعفری برگ مجعد و پیچیده

Umbelliferae (Apiaceae)

 

Triple-curled or Moss

جعفری با برگ­های کاملا مجعد

Umbelliferae (Apiaceae)

Apium graveolens var. dulce

Celery

کرفس (معمولی)

Umbelliferae (Apiaceae)

A. g. var. rapaceum

Celeriac or Knob celery

کرفس قمری

Umbelliferae (Apiaceae)

A. g. var. secalinum

Leaf celery

کرفس برگی

Umbelliferae (Apiaceae)

Coriandrum sativum

Coriander

گشنیز

Umbelliferae (Apiaceae)

Anethum graveolens

Dill

شبت یا شوید

Leguminosae (Fabaceae)

Trigonella foenumgraecum

Fenugreek

شنبلیله

Cruciferae (Brassicaceae)

Lepidium sativum

Cress or Garden cress

شاهی

Asteraceae (Compositae)

Artemisia dracunculus

Tarragon

ترخون

Labiatae (Lamiaceae)

Ocimum basilicum

Sweet basil

ریحان

Labiatae (Lamiaceae)

Mentha sativa

Common or Spearmint

نعناع

Labiatae (Lamiaceae)

M. aquatica

Water mint

نعناع آبی

Labiatae (Lamiaceae)

M. arvensis

Field mint or Corn mint

نعناع صحرایی

Labiatae (Lamiaceae)

M. piperita

Pepper mint

نعناع فلفلی

Labiatae (Lamiaceae)

M. sylvestris

Wild mint or Horse mint

نعناع وحشی

Labiatae (Lamiaceae)

M. pulegium

Pudding grass

پودنه

Labiatae (Lamiaceae)

Satureia hortensis

Savory

مرزه

Labiatae (Lamiaceae)

S. montana

Winter savory

مرزه زمستانیبرچسب‌ها: Asteraceae, Chenopodiaceae, Aizoaceae, Apiaceae, Lamiaceae
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

31- علت عدم به موقع باز شدن جوانه های درختان میوه در بهار چیست؟

1- اختلالات ناشی از تنش خشکی

2- رشد رویشی زیاد

3- کمبود تغذیه

4- ناکافی بودن نیاز سرمایی درختان

پاسخ: گزینۀ 4 پاسخ صحیح است. ناکافی بودن نیاز سرمایی در درختان موجب بی نظم شدن گلدهی و گلدهی غیر به موقع می گردد.

 

32- کدام یک از روش های آبیاری درختان میوه به ترتیب کمترین بازده و بیشترین مشکل تجمع نمک را دارند؟

1- غرقابی – نشتی

2- غرقابی – قطره ای

3- نشتی – بارانی

4- نشتی – قطره ای

پاسخ: گزینۀ 2 پاسخ صحیح است. آبیاری غزقابی کمترین بازده و آبیاری قطره ای بیشترین مشکل تجمع نمک را دارد.

 

33- کدام نوع از ریزش می تواند در اثر تأمین نشدن نیاز سرمایی درختان میوه صورت گیرد؟

1- ریزش جوانه های متورم شده

2- ریزش گل های گرده افشانی شده

3- ریزش پیش از برداشت

4- ریزش جودرو

پاسخ: گزینۀ 1 پاسخ صحیح است. ریزش گل های گرده افشانی شده می تواند ناشی از تلقیح نشدن و یا تلقیح ناکافی صورت گیرد. ریزش قبل از برداشت ناشی از اتیلن بوده و ریزش جودرو بر اثر رقابت میوه ها بر سر مواد غذایی رخ می دهد.

 

34- بهترین پایه برای گلابی در زمین های سنگلاخی کدام است؟

1- ازگیل

2- به

3- زالزالک

4- گلابی های بذری

پاسخ: گزینۀ 3 پاسخ صحیح است. زالزالک در زمین های سنگلاخی به عنوان پایه برای گلابی استفاده می شود. به نیاز به آبیاری منظم و مرتب دارد، در صورتی که در زمین های سنگلاخی امکان انجام صحیح آبیاری منظم کم است.

 

35- دایکوگامی در کدام یک از درختان میوۀ زیر دیده نمی شود؟

1- بادام

2- پکان

3- فندق

4- گردو

پاسخ: این سؤال اشتباه است. در تمام درختان میوۀ ذکر شده حالت ناهمرسی دیده می شود، ولی ناهمرسی در پکان، گردو و فندق بیشتر شناخته شده است، در صورتی که بادام نیز دارای ناهمرسی از نوع ماده پیش رسی (پروتوژینی) است. احتمالاً گزینۀ 1 پاسخ صحیح است.

 

36- تأثیر منبع دانۀ گرده بر روی خصوصیات میوه چه نام دارد؟ و در چه گیاهی دیده می شود؟

1- زنیا – بادام

2- متازنیا – خرما

3- متازنیا – زیتون

4- زنیا – گردو

پاسخ: گزینۀ 2 پاسخ صحیح است.

ردگذاری (Xenia) = تأثیر دانۀ گرده بر اندوسپرم و رویان دانه، پس ربطی به خصوصیات میوه نداشته و مربوط به خصوصیات بذر است. در بادام و گردو دیده می شود.

فراردگذاری (Metaxenia) = تأثیر دانۀ گرده بر کیفیت فرابر میوه، روی میوه تأثیر دارد، این حالت در خرما دیده شده است.

 

37- تعداد برگ لازم برای رشد و نمو هر خوشه در درختان خرما به چه عواملی وابسته است؟

1- اندازۀ برگ در هر رقم

2- سن درختان

3- سلامت برگ

4- اندازۀ خوشه و اندازه برگ در هر رقم

پاسخ: گزینۀ 4 پاسخ صحیح است.

 

38- عامل اصلی در تعیین محدودۀ پراکنش درختان میوه کدام است؟

1- مخازن بزرگ آب

2- منشأ گونۀ مورد نظر

3- اقلیم

4- شرایط خاکی منطقه

پاسخ: گزینۀ 3 پاسخ صحیح است. اقلیم مهمترین فاکتور برای تعیین محل کاشت درختان میوه است.

 

39- کدام گزینه در مورد هرس درختان هلو صحیح می باشد.

1- در 5 سال اول هرس شدید و عدم نیاز به هرس در زمان بلوغ

2- درختان بالغ نیاز چندانی به هرس نداشته و فقط نوک شاخه ها حذف می شوند.

3- درختان بالغ هرس خفیف می شوند و حذف 25 درصد شاخه صورت گرفته و نوک شاخه های باقی مانده بریده می شود.

4- درختان بالغ هلو را هرس شدید می کنند و 50 درصد شاخه ها را هرس کرده و شاخه های باقی مانده را نیز از 20 الی 25 سانتی متری هرس می کنند.

پاسخ: گزینۀ 4 پاسخ صحیح است. درختان هلو در سال های اول (حدود 5 سال) به هرس نیاز ندارند ولی با بالغ شدن درخت و تولید محصول نیاز به هرس شدید شده و علت نیاز داشتن هرس شدید این است که اولا میوه هلو درشت است و ثانیا فقط روی شاخه های یکساله تشکیل می شود. پس برای تولید محصول درخت هلو به رشد جدید نیاز دارد.

 

40- پارتنوکارپی در کدام یک از موارد ذکر شده مشکل ساز است؟

1- انجیر

2- ریزمیوه ها

3- خشک میوه ها

4- دانه دارها

پاسخ: گزینۀ 3 پاسخ صحیح است. قسمت قابل استفادۀ خشک میوه ها در واقع بذر است (مانند گردو)، پس بکرباری که تولید میوۀ بدون بذر می باشد، می تواند پوکی و کاهش محصول را به دنبال داشته باشد.

 

41- مهمترین عامل پوکی بذر در پسته کدام مورد است؟

1- سقط بذر

2- بکرباری (پارتنوکارپی)

3- عدم تأمین نیاز سرمایی

4- هرس نامناسب

پاسخ: گزینۀ 1 پاسخ صحیح است.

 

42- کدام درخت میوه به زهکشی ناقص خاک حساس تر است؟

1- آلو

2- خرما

3- هلو

4- گلابی

پاسخ: گزینۀ 3 پاسخ صحیح است. هلو به علت تولید ترکیبات سمی (سیانید هیدروژن HCN) در شرایط با زهکشی ناقص از بقیۀ درختان میوه ذکر شده حساس تر است.

43- منابع بزرگ آب باعث کدام مورد می شوند.

1- افزایش سرمازدگی بهاره

2- کاهش سرمازدگی بهاره

3- شروع رشد زودتر در بهار

4- کوتاه تر شدن فصل رشد

پاسخ: گزینۀ 2 پاسخ صحیح است. آب به علت گنجایش حرارتی بالا نه تنها موجب کاهش سرمازدگی بهاره می شود، بلکه خسارت های سرمازدگی پاییزه و نیز خسارات ناشی از گرما را نیز کاهش می دهد.

 

44- کدام گزینه در مورد زردآلو صحیح است؟

1- بین طول میانگره ها و گل انگیزی رابطۀ منفی دیده می شود.

2- بین تعداد کل گره های شاخه و جوانه های گل رابطۀ منفی دیده می شود.

3- بین طول میان گره ها و گل انگیزی رابطه مثبت دیده می شود.

بین تعداد کل گره های موجود بر روی درخت و جوانه های گل رابطۀ منفی دیده می شود.

پاسخ: گزینۀ 1 پاسخ صحیح است. بین طول میانگره ها و گل انگیزی رابطه منفی وجود دارد، اما بین تعداد کل گره های موجود بر روی یک درخت و جوانه های گل همبستگی مثبت دیده می شود.

 

45- در خرما بیشترین تجمع ساکارز در کدام مرحله صورت می گیرد.

1- رطب

2- خلال

3- تمار

4- کیمری

پاسخ: گزینۀ 3 پاسخ صحیح است. در مرحلۀ تمار بیشترین قنر تجمع می یابد.

 

46- گل های ماده و نر نارگیل چگونه هستند؟

1- جداگانه روی یک درخت

2- گل ها هرمافرودیت هستند

3- بر روی دو خوشۀ جدا

4- بر روی یک خوشه

پاسخ: گزینۀ 4 پاسخ صحیح است. نارگیل گیاهی تک پایه است و گل های نر و مادۀ آن بر روی یک خوشه ولی جدا از هم تشکیل می شوند.

 

47- کدام یک از حالات زیر مربوط به گل آذین انبه است؟

1- گل ها کامل

2- گل نر + گل ماده

3- هرمافرودیت + نر

      4- هرمافرودیت + ماده

پاسخ: گزینۀ 3 پاسخ صحیح است. انبه گیاهی Andro-monoecious می باشد.

 

48- مهمترین علت گسترش بیماریهای ویروسی و شبه ویروسی در مرکبات ایران کدام است؟

1- عدم وجود پایۀ مقاوم

2- روش رایج تکثیر

3- زیاد بودن ناقل ها

4- عدم وجود قرنطینه مناسب

پاسخ: گزینۀ 2 پاسخ صحیح است.

 

49- با کشت بذر کدام یک از گیاهان زیر احتمال تولید نهال های True to type وجود دارد.

1- انبه – پاپایا

2- آووکادو – سیتروملو

3- گریپ فروت – آووکادو

4- سیتروملو – انبه

پاسخ: گزینۀ 4 پاسخ صحیح است. سیتروملو (از مرکبات) و انبه دارای بذور چندرویانی هستند.

 

50- کدام ژنوتایپ زیر یک هیبرید بین گونه ای است؟

1- نارنگی آنشو

2- نارنگی پیچ

3- نارنگی یونکان

4- نارنگی کینگ

پاسخ: گزینۀ 4 پاسخ صحیح است.

 

 

 

51- عملی ترین روش مبارزه با کرم گلوگاه انار در ایران چیست؟

1- حذف پرچم ها بعد از لقاح

2- حذف پرچم قبل از لقاح

3- سمپاشی مداوم و مناسب باغ و مخصوصا میوه ها

4- هرس برای کاهش تجمع رطوبت هوا در باغ

پاسخ: گزینۀ 1 پاسخ صحیح است. سمپاشی به دلیل در دسترس نبودن آفت عملی نمی باشد. جمع آوری میوه های آلوده و سوزاندن آنها تا حدودی موثر است. در سالهای اخیر آزمایشهایی با حذف پرچم ها برای کنترل این آفت موثر واقع شده است و چون انار برای تشکیل میوه به گرده افشانی نیازمند است، پس عمل حذف پرچم ها باید بعد از تلقیح صورت گیرد.

ولی به نظر می آید این سوال اشتباه باشد، چون که حذف پرچم ها در یک درخت ممکن است عملی باشد ولی در سطح باغ عملی نیست و جنبه کاربردی نخواهد داشت.

 

 

52- سیترنج یکی از پایه های مرکبات است که از تلاقی ........ بوجود آمده است.

1- گریپ فروت و نارنج 3 برگچه

2- نارنگی و پرتقال

3- نارنگی و کامکوات

4- پرتقال و نارنج 3 برگچه

پاسخ: گزینۀ 4 پاسخ صحیح است.

 

 

 

53- برای انتخاب رقم مناسب توت فرنگی برای یک منطقۀ جدید کدام فاکتورها را باید در نظر داشت؟

1- دامنۀ دما و تأثیر آن بر گلدهی توت فرنگی

2- فتوپریود منطقه و تأثیر آن بر گلدهی

3- دامنۀ دما، فتوپریود و واکنش متقابل آنها

4- در صورتی که منطقه دارای دمای بالا نباشد، برای توت فرنگی مناسب است

پاسخ: گزینۀ 3 پاسخ صحیح است. توت فرنگی گیاهی روزکوتاه اختیاری است، پس علاوه بر فتوپریود، دما نیز روی گلدهی آن تأثیر گذار خواهد بود.

 

54- علت اصلی استفادۀ بیشتر از چند سیستم خاص تربیت مو مانند Y، T، T شیبدار و پرگولا در تربیت انگورهای تازه خوری چیست؟

1- عملکرد بالا و در دسترس بودن برای مدیریت بهتر

2- سازگاری بیشتر ارقام تازه خوری با این سیستم ها

3- جلوگیری از سوختن خوشه ها در مقابل آفتاب شدید

4- اقتصادی بودن ایجاد این نوع داربستها از نظر هزینۀ ساخت

پاسخ: گزینۀ 1 پاسخ صحیح است.

 

 

55- به چه دلیلی حلقه برداری باعث افزایش گل انگیزی در انگور می شود؟

1- کاهش نسبت C به N در بالای محل حلقه برداری

2- افزایش میزان کربوهیدرات ها در بالای محل حلقه برداری

3- نقشی در نسبت C به N ندارد، بلکه موجب افزایش جیبرلین و اکسین می شود.

4- باعث افزایش هناصر غذایی دیگر مثل فسفر و پتاسیم می شود.

پاسخ: گزینۀ 2 پاسخ صحیح است. نسبت C به N در بالای محل حلقه برداری افزایش می یابد.

 

56- تشکیل میوه در انگور رقم های سلطانی، عسگری و یاقوتی به چه روشی است؟

1- Empty seeded

2- Parthenocaripy

3- Stenospermocarpy

4- Stimulative parthenocarpy

پاسخ: گزینۀ 3 پاسخ صحیح است.

 

57- کدام یک از ارقام لیموترش (Citrus limon) بیشتر به عنوان پایۀ مرکبات مطرح است؟

1- Eurka

2- Meyer

3- Lisbon

4- Rough lemon

پاسخ: گزینۀ 4 پاسخ صحیح است.

 

58- در درختان خرمالو تشکیل جوانۀ گل روی ...... و گلها روی ........ ظاهر می شوند.

1- رشد سال جاری – رشد سال جاری

2- رشد سال جاری – شاخه یک ساله

3- شاخه یک ساله – شاخه یک ساله

4- شاخه یک ساله – رشد سال جاری

پاسخ: گزینۀ ..... پاسخ صحیح است.

 

59- پایۀ مرکبات اژدهای پرنده (Flying dragon) یکی از پایه های پاکوتاه کنندۀ مقاوم به سرما و ویروس تریستیزا است، ولی در نواحی جنوبی کشور کمتر استفاده می شود، چرا؟

1- ناسازگاری پیوند

2- نیاز خاک با pH پایین

3- کاهش کیفیت میوۀ پیوندک

4- به دلیل سال آوری

پاسخ: گزینۀ 2 پاسخ صحیح است.

 

60- تولید میوۀ انجیر در رقم ازمیر روی چه شاخه هایی صروت می گیرد؟

1- اسپوریک و دوساله

2- یک ساله

3- دوساله

4- سال جاری

پاسخ: گزینۀ 4 پاسخ صحیح است. با توجه به اینکه انجیر ازمیر محصول بهاره ندارد، پس گزینه های 1، 2 و 3 رد می شوند. محصول اصلی یا Main crop در انجیر ازمیر روی شاخه های سال جاری تشکیل می شود.برچسب‌ها: تغذیه, نیاز سرمایی, غرقابی, گرده افشانی, ازگیل
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

باز کردن فایل های docx با Word 2003 پنجشنبه ششم آبان ۱۳۸۹ 11:56

باز کردن فایل های Word 2007 با Word 2003

تبدیل فایل های docx به doc

سلام

همونجوری گه میدونید Word 2007 به صورت پیش فرض مطالب رو به صورت docx ذخیره می کنه. این فرمت در بسیاری از سیستم ها که دارای Word 2007 و یا بالاتر نیستند، باز نمیشن. البته افراد میتونن تو Word 2007 با استفاده از امکان Save as مطلب خوشونو به صورت doc ...


ادامه دارد (Full-text)


برچسب‌ها: Word 2007, ترفند کامپیوتر, ورد, docx به doc
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

بازگرداندن فایل ها و پوشه های مخفی شده پنجشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۸۹ 19:15

یکی از مشکلاتی که جدیدا (مخصوصا تو مکان های عمومی مثل کافی نت یا سایت های دانشگاهی) پیش اومده ویروس ها هستند. بعضی از ویروسا حتی موقعی که کاملا پاک میشن اثر خودشونو با مخفی کردن پوشه ها به جا میذارن. خیلی از افرادی که اطلاع کافی از این قضیه ندارن فکر می کنن که ...


ادامه دارد (Full-text)


برچسب‌ها: ترفند کامپیوتر, پاک شدن فایل در اثر ویروس, آلوده شدن فلش به ویروس, از بین بردن ویروس فلش
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

نوشتن عدد فارسی در ورد 2007 جمعه هشتم مرداد ۱۳۸۹ 2:30
چونکه خیلیارو دیدم که با ورد 2007 مشکل دارن (البته خودم هم تازگیا یادش گرفتم) اونم بیشتر به خاطر نوشتن عدد فارسی، به خودم اومدم به اونایی که دوست دارن آموزش بدم. از اونجایی که افراد مختلفی پیدا میشن و هر کدوم به اندازه ای از کامپیوتر سر در میارن، سعی کردم مطلبو طوری آماده کنم که همه بتونن اونو به کار ببرن.
برای دیدن عکس های آموزشی روی ادامه مطلب کلیک کنید.

به امید اینکه استفاده بشه
اگه مشکلی بود و یا پیشنهادی داشتید میتونید تو بخش سخن ها مطرح کنید.


ادامه دارد (Full-text)


برچسب‌ها: Microsoft word, آموزش ورد, عدد فارسی در ورد, ترفند کامپیوتر
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

بازاریابی و بازاررسانی زیره و زرشک چهارشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۹ 16:21

قیمت: ۱۵۰۰۰ تومان

چکیده
تحقیق برای افزایش صادرات غیرنفتی که در کشور ما امری الزامی است. دراین مورد گرچه در مقاطع مختلف زمانی چه قبل و چه بعد از انقلاب تحقیقاتی انجام شده است اما اقدامات مؤثری آنچنانکه باید و شایدهنوز صورت نگرفته است. تجربه کشورهای موفق در امر توسعه اقتصادی نشان داده که تجارت […]برچسب‌ها: بازاریابی, زرشک, زیره, توسعه اقتصادی, مقاله
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

مقدمه منطقه 19 شهرداری تهران در منتها الیه جنوبی شهر تهران واقع گردیده است و در جاورت ناطق 16، 17، 18، 20می باشد. این منطقه از بافتی قدیمی برخوردار است و شامل محله های تعددی می باشد که مهمترین آنها عبارتند از: خانی آباد نو، شهرک شریعتی، عبدل آباد، نعمت آباد، صالح آباد لتخواه، شهرک […]

بیشتر بخوانید...


برچسب‌ها: چمن کاری, کارآموزی, باغبانی, کشاورزی
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

نامگذاری گیاهان یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ 15:24

دستور زبان لاتین گیاه‌شناسی بسیار رسمی بوده و از دستور زبان سنتی خیلی ساده‌تر است. با این حال لازم است که بدانید در زبان لاتین نام‌ها (مانند نام تیره و جنس) دارای "جنسیت"، "تعداد" و "مورد" هستند و بنابراین در واژه‌هایی که برخی از صفت‌ها به اسم ملحق می‌شوند باید این صفت‌ها با اسم سازگاری داشته باشند.
"جنسیت" بدین معنی است که تمام اشیاء یا مونث، یا مذکر و یا خنثی هستند. در زبان انگلیسی تقریبا تمامی اشیاء خنثی در نظر گرفته می‌شوند. در زبان فارسی نیز بدین گونه است که تمامی اشیاء نه مذکر هستند و نه مونث (به جز مواردی مانند خورشید که مؤنث محسوب می‌شوند). جنس در پایین بیشتر توضیح داده شده است.
"تعداد" بدین معنی است که اشیاء ممکن است مفرد و یا جمع باشند. در زبان انگلیسی هم مفرد کلمه و هم جمع کلمه وجود دارد مانند Man و Men و یا اینکه با افزودن "s" و یا "es" به آخر کلمه، کلمه مفرد به جمع تبدیل می شود. همانطوری که مطلع هستید زبان فارسی نیز این چنین است، بدین صورت که بعضی از کلمه‌ها هم دارای مفرد و هم جمع هستند که از زبان عربی وارد فارسی شده و مورد قبول واقع شده است (مانند جمع مکثر کتاب که می‌شود کتب) و یا با افزودن "ها" و یا "ان" به آخر کلمه، کلمه مفرد به جمع تبدیل می شود. در حالی که در زبان لاتین تفاوت‌ها بوسیله حروف آخر کلمه مشخص می‌شوند.
"مورد" به آسانی قابل توصیف و درک نمی‌باشد و بنابراین از توضیح آن صرف نظر می‌کنیم (ولی می توانید با رجوع به کتاب The Names Of Plants در مورد این زمینه مطالعه کنید).
نام جنس‌هایی که مفرد هستند به عنوان حالت فاعلی در نظر گرفته می‌شوند. Solanum به معنی تسکین دهنده" از استفاده از تاجریزی به عنوان یک داروی گیاهی مسکن مشتق شده است. جنسیت نام جنس از نام لاتین و یا یونانی گرفته شده است، و اگر تفاوت داشته باشد بوسیله نویسنده این نام، انتخاب شده است. به عنوان یک راهنمایی کلی نام‌هایی که با "us" خاتمه پیدا می‌کنند اگر درخت نباشند (مانند Fagus، Pinus، Quercus، Sorbus که مونث محسوب می‌شوند) مذکر هستند. نام‌هایی که با "a" خاتمه می‌یابند مونث و آخر کلمه‌هایی که "um" است خنثی هستند. نام‌هایی که با "on" خاتمه می‌یابند مذکر هستند، و اگر این نام‌ها همچنین بتوانند "um" بگیرند خنثی هستند (مانند جنس گوجه‌فرنگی Lycopersicon یا (Lycopersicum. نام‌هایی که با "ma" ختم می‌شوند خنثی هستند؛ نام‌هایی که با "is" خاتمه می‌یابند اکثرا مونث هستند و یا مذکر بوده و به عنوان مونث در نظر گرفته می‌شوند. حرف آخر "e" نیز خنثی است و سایر حروف آخری که مونث هستند شامل "ago"، "odes"، "oides"، "ix" و "ex"می‌باشند.


ادامه دارد (Full-text)


برچسب‌ها: گیاه شناسی, نام علمی, نام لاتین
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

دیکشنری پیشرفته انگلیسی پنجشنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ 17:6
اين ديكشنري (در واقع دايره المعارف) يك ديكشنري بسيار كارامد در زمينه هاي مختلف است. از آنجايي كه مطالب اين وبلاگ مرتبط با باغباني است يك مثال باغباني در اين مورد خواهيم زد.

توجه داشته باشيد فرمت اين ديكشنري Jar مي باشد و روي گوشي هايي كه اين فرمت را ساپورت مي كنند قابل نصب خواهد بود.

نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |

طرح توجیهی باغ زیتون 200 هکتار دوشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۹ 19:26

قیمت: ۳۰۰۰ تومان موضوع طرح: طرح توجیهی احداث باغ زیتون ۲۰۰ هکتار فرمت فایل: PDF (قابل ویرایش با نرم افزار) دستگاه صادره کننده مجوز: وزارت جهاد کشاورزی ظرفیت اسمی تولیدات: ۲۰۰ هکتار نوع تولیدات: زیتون تعداد شاغلین: ۲۰ نفر زیتون از شاخه گیاهان گلدار، از گیاهان جدا گلبرگ و از تیره زیتونیان است. زیتون گیاهی […]

بیشتر بخوانید...


برچسب‌ها: زیتون, درختکاری, میوه کاری, باغبانی, طرح توجیهی
نوشته شده توسط علی آل‌مردان  | لینک ثابت |